
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 31 mm |
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 140 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Contact Plating | Silver |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Connector Type | Signal |
| Insulation Diameter | 3.7084 mm |
| Plating Thickness | 3 m |
| Mating Tab Width | 2.794 mm |
| Tab Thickness | 800 µm |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Sealable | No |
| Current Rating | 30 A |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Wire Gauge Range | 13 AWG to 11 AWG |
| Accessory Type | Tab |
Stock: 164
Distributors
pcbx
Unit Price$0.43584
Ext.Price$0.43584
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.43584 | $0.43584 |
| 10 | $0.34656 | $3.46560 |
| 25 | $0.31613 | $7.90325 |
| 50 | $0.28837 | $14.41850 |
| 100 | $0.26306 | $26.30600 |
| 300 | $0.25212 | $75.63600 |
| 500 | $0.24163 | $120.81500 |
| 1000 | $0.22941 | $229.41000 |
